200 éve született Arany János: NAGYSZALONTA - NAGYKŐRÖS

Úticél: Magyarország, Kirándulások Belföldön
Szállás típus: Nincs
Ellátás: Ellátás nélkül
Utazás módja: Busszal
Időtartam:
Típus: 1 napos utak
Indulás:

 

200 éve született Arany János költő, tanár, újságíró, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára. A magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. A legnagyobb magyar balladaköltő, ezért nevezték a ballada Shakespeare-jének is, vállalt hivatala miatt a szalontai nótáriusnak. Műfordítóként kiemelkednek Shakespeare-fordításai.


Utazás: autóbusszal

Program

Kirándulás a PARTIUM-ban található NAGYSZALONTÁ-ra. Látogatás az Arany János emlékét felidéző múzeumban, melyet a Csonka toronyban rendeztek be. Dolgozószobájának berendezési tárgyai, képek, illusztrációk idézik meg a költő óriást. Arany János szalontai szülőháza sajnálatos módon nem maradt meg. Néhány évvel Arany János halála után fia, Arany László Szalonta városának adományozta édesapja hagyatékának egy jelentős részét. Ebből kiállítás, emlékszoba nyílt, majd később az Arany János Művelődési Egyesület megvásárolta az évtizedek óta kihasználatlan Csonkatornyot és Arany László további támogatásával fel is újíttatta.

A világosi fegyverletétel után nem tartóztatták le, rövid bujdosás után közéleti szerepet nem vállalva visszatért Szalontára. Időközben Tisza Lajos meghívta GESZT-re, hogy fiát, Domokost költészetre oktassa. 1850-től ismét írhatott, és folyóiratokban leginkább lírai költeményeket publikált. A Bach-korszakban lassan hozzákezdett anyagi helyzetének rendezéséhez. Jegyzői hivatalát 1849 tavaszáig megőrizte Szalontán, azonban a város nem tudta fizetni a tisztviselőit, ezért a Szemere Bertalan által vezetett belügyminisztériumnál vállalt fogalmazói állást.
Visszatérve magyar területre, séta a kastélyparkban, illetve felújítási munkálatok függvényében a Tisza-kripta megtekintése.

1851-ben a NAGYKŐRÖS-i református egyház hívására a református gimnáziumban a magyar és latin nyelv és irodalom tanárává választották Arany Jánost. Tíz éven keresztül lelkiismeretes és pontos pedagógus volt. Folyóiratokban rendszeresen publikált, és ebből az időszakból származnak nagyobb művei is. Itt rendszeresebben tanulmányozta a magyar nyelvet és az irodalmat, illetve a világirodalom nagyobb eposzait is újraolvasta.
A Magyar Tudományos Akadémia tízévi szünet után megtartott nagygyűlésén (1858) előbb levelező, majd még aznap rendes tagjává választotta. 1860-tól a Kisfaludy Társaság igazgatójává választotta, így Pestre költözött, és még az év novemberében megindította a Szépirodalmi Figyelőt, amelyet 1862. október végéig szerkesztett. Az emlékhelyek (külső) megtekintése után hazautazás Budapestre, érkezés az esti órákban.

Leírás összecsukása
Szűrje tovább az árakat dátum, vagy szobatípus szerint:

Az időpontokat oldalirányú "seprő" mozdulattal lapozhatja is!


A belépőjegyek árát (kb. 5,- román lej és kb. 1.500,- Ft) a részvételi díj nem foglalja magában!

Az ún. „Átmenő biztosítást” a részvételi díj tartalmazza!

A változtatás jogát fenntartjuk!


vissza az előző oldalra